„Czas pielgrzymki to czas obumierania dla siebie” - 200. Pielgrzymka z Tomaszowa Maz.
Bp. Marczak
„Czas pielgrzymki to czas obumierania dla siebie. Nie liczy się ani wczesna godzina wstawania, nie liczy się pogoda, ani trud, nie liczy się zmęczenie. Liczy się to co człowiek ma w sercu i po co idzie na Jasną Górę”- powiedział w homilii Ksiądz Biskup Marek Marczak na rozpoczęcie 200. Pieszej Pielgrzymki Tomaszowskiej na Jasną Górę.
W tym roku przypada jubileuszowa 200. Piesza Pielgrzymka Tomaszowska do Królowej Polski. W porannej Eucharystii sprawowanej przez Biskupa Marka Marczaka uczestniczyło 700 pielgrzymów, a także rodziny i znajomi, którzy pragnęli modlić się o obfite owoce rozpoczynającej się pielgrzymki.

We wstępie dziekan dekanatu Tomaszowskiego ks. Zygmunt Nitecki wyraził nadzieję, że ten Duch pielgrzymi na nowo odnowił się w Tomaszowie Mazowieckim. Kiedy pielgrzymujemy to wzmacniamy naszą wiarę w rodzinach, parafiach i w mieście. Ksiądz dziekan prosił Biskupa Marka Marczaka o szczególną modlitwę za osoby uczestniczące w jubileuszowej pielgrzymce.

W słowie skierowanym do wiernych Biskup Marek Marczak podkreślił, że pielgrzymka to wyjątkowy czas, wyjątkowe dni, które warto ofiarować Bogu, ofiarować siebie, obumierać, zrezygnować z siebie, aby dać coś Bogu. Pielgrzymka to pójście za Chrystusem. Chcemy go naśladować i być jego uczniami. Na początku pielgrzymki niesiony jest krzyż. W tym sensie każdy podąża za krzyżem na Jasną Górę. Biskup zaznaczył także, że w każdym człowieku mamy widzieć Jezusa. Jest to sposób, aby zrozumieć jak mamy za nim iść i gdzie go odnajdywać. Podczas pielgrzymki są setki okazji, aby znaleźć Jezusa w tym utrudzonym pielgrzymie. To także wy sami będziecie tym Chrystusem potrzebującym pomocy.
W tegorocznej Pieszej Pielgrzymce Tomaszowskiej uczestniczy 700 osób, z czego 200 osób pierwszy raz wyruszyło na pątniczy szlak. Pielgrzymka będzie trwała 4 dni. Pątnicy pielgrzymują na Jasną Górę na 15 sierpnia, czyli na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wtedy też wypada rocznica Cudu nad Wisłą. Tegorocznym hasłem pielgrzymki jest „Chrzest Bramą Miłosierdzia.” To hasło jest odpowiedzią na Rok Miłosierdzia, a także na 1050. Rocznicę Chrztu Polski.

Zobacz zdjęcia