CHORĄGWIE i FERETRONY

Jak wzmiankuje kronika parafii Świętego Wacława: - "Już na pierwszą Wielkanoc pojawiły się chorągwie i feretrony". Urządzono więc pierwszy asystaż.
Obecnie parafia posiada 5 feretronów i 9 chorągwi. Jest również 10 poduszek noszonych w czasie procesji oraz drewniany różaniec, kotwica, krzyż, serce, lilie i liście palm.
Na przełomie blisko 50 lat niektóre feretrony i chorągwie uległy zniszczeniu. Niektóre mogły być przeniesione razem z konstrukcją kościoła Świętego Wacława do Tresty-Twardej.
Jeden feretron: Święta Zyta - Święty Stanisław Kostka jest przechowywany w mini muzeum parafialnym, które można było odwiedzić w czasie roku jubileuszowego. Również tam swoje miejsce znalazły pierwsze figury noszone czasami w procesjach lub umieszczane na poduszkach.
Aktualnie asysta ma kilka "świeżych"" poduszek, m.in. z wizerunkiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszko, Papieża Benedykta XVI ,św Maksymiliana Kolbe oraz monogramami eucharystycznymi i maryjnymi.
W czasie świąt kościelnych oraz ważnych uroczystości religijnych takich jak np. Odpust Parafialny, Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Sumy Jubileuszowej itp obecność asysty - poduszek i chorągwi ubogaca procesję eucharystyczną, stanowi jej nieodzowny element i staje się żywym świadectwem wiary naszych parafian.

Feretrony - (przenośny, obustronnie namalowany obraz religijny w ozdobnych ramach, obustronna płaskorzeźba lub figura świętej postaci na podstawie. Obnoszony w czasie procesji w Kościele katolickim.)

Dwustronne:

- Święty Stanisław Kostka; Święta Zyta (muzeum)

- Serce Pana Jezusa; Matka Boża Częstochowska

Jednostronne:

- Matka Boża Niepokalana

- Święty Franciszek z Asyżu

- Święty Antoni z Padwy

CHORĄGWIE W PARAFII

CHORĄGIEW MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ


CHORĄGIEW MATKI BOSKIEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

CHORĄGIEW ŚWIĘTEGO ANTONIEGO I TRÓJCY ŚWIĘTEJ
CHORĄGIEW ŚWIĘTEGO WACŁAWA I ŚWIĘTEGO KAZIMIERZA

 CHORĄGIEW MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ I ŚWIĘTEGO IZYDORA