DZIECI ZAWŁADNĘŁY GRODEM MARYI - V OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE DZIECI W NIEPOKALANOWIE

W słoneczną sobotę 11 września 2021 roku, Niepokalanowem zawładnęły dzieci z wielu zakątków Polski, w tym także i nasza 40 osobowa grupa dzieciaczków  wraz z rodzicami i pod kierownictwem Ks. Włodzimierza. Już dawno w Niepokalanowie nie było tak gwarno i wesoło, Wyznawcy Maryi w strojach rycerzy i dam dworu zawitały przed oblicze Matki Bożej, by wspólnie modlić się, a także beztrosko bawić podczas jubileuszowego V Ogólnopolskiego Spotkania Dzieci. Wśród gości bez trudu odnaleźć można było małych rycerzy i giermków Niepokalanej, czytelników „Rycerzyka Niepokalanej”, a także tych wszystkich, którzy chcieli spędzić ten dzień blisko Matki Boga i zwyczajnie pobyć razem. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło – Św. Józef – opiekun naszych Rodzin.

Ten niezwykły Dzień rozpoczęła o godzinie 11.00 uroczysta Msza św. w niepokalanowskiej bazylice, której przewodniczył ks. biskup Wiesław Osial – biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Dzieci dziękowały za dzieło „Rycerzyka Niepokalanej” oraz prosiły o łaski na swoje małe rycerskie posługiwanie Panu Bogu. Bezpośrednio po mszy uczestnicy spotkania zebrali się za bazyliką, by wziąć udział w Radosnym Uwielbieniu. Tu czekała na nich moc atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ci, którzy zapragnęli dowiedzieć się, czym jest Rycerstwo Niepokalanej, wkraczali na „Szlak rycerski”. Uśmiechnięci wolontariusze opowiadali o tym, co znaczy na co dzień być rycerzem Niepokalanej. Następnie wręczali Cudowny Medalik i wspólnie modlili się z dziećmi, które pasowano na prawdziwych rycerzy i giermków Matki Bożej. Każdy mały uczestnik otrzymał kolejną figurkę do kolekcji, tym razem figurkę św. Józefa. Wiele przybyłych do Niepokalanowa dzieci przebrało się za rycerza lub damę dworu. Dzieci miały też możliwość wykonania przy jednym ze stoisk stosownych, rycerskich atrybutów – czapeczki oraz tarczy. Przy kolejnych stoiskach dzieci własnoręcznie wykonywały różańce, brały udział w konkursach i zabawach oraz próbowały różnych słodkości. Dzieci miały też niepowtarzalną okazję spotkania z redakcją miesięcznika „Mały Rycerzyk Niepokalanej”, przyjrzeć się pracy redaktorów i kupić najnowszy egzemplarz czasopisma, stałym punktem programu spotkań dzieci jest występ dziecięcego zespołu muzycznego. W tym roku w Niepokalanowie zaprezentowały się Jakubowe Muszelki, które zaangażowały wszystkich pod sceną do wspólnego śpiewu i tańca. Cała grupa składa podziękowania dla Ks. Proboszcza, który zainicjował ten wyjazd i zadbał o to aby dzieci mogły wziąć udział w tym pięknym wydarzeniu. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem św.Józef- opiekun naszych rodzin i wzięło w nim udział  500 małych wyznawców Maryi z całej Polski wraz z rodzicami i opiekunami.

W trakcie formacyjnego spotkania nie zabrakło wyśmienitej zabawy, konkursu plastycznego, stoisk ze słodkościami, przejażdżki na kucyku, zabaw na dmuchańcach, czy spotkania z autorką książek dla dzieci Aleksandrą Polewską. Na scenie było równie ciekawie i barwnie. Zawładnęli nią „Mocni w duchu i dzieciaki”, angażując wszystkich pod sceną do wspólnego śpiewu i tańca.

tekst: Justyna Szymańska