O tym, że Św. Antoni pokazuje nam czym jest Boża dobroć, miłość charytatywna i bogactwo serca i jak na co dzień żyć z Chrystusem oraz o świętości Niedzieli, którą przekazał nam Jezus – mówił Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki, który przewodniczył dzisiejszym uroczystościom w Tomaszowie Mazowieckim. 18 czerwca odbyła się uroczystość ustanowienia św. Antoniego patronem miasta i powiatu w ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski w Archidiecezji Łódzkiej.


Uroczystości rozpoczęły się procesją z relikwiami św. Antoniego z kościoła NMP Królowej Polski, który był ostatnią stacją, prawie miesięcznej peregrynacji relikwii św. Antoniego po parafiach miasta i powiatu tomaszowskiego.

Podczas Eucharystii odczytano dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Antoniego patronem miasta i powiatu. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, który w słowie skierowanym do wiernych wiele uwagi poświęcił postaci św. Antoniego. Metropolita Łódzki przypomniał, że św. Antoni żył Ewangelią na co dzień, doskonale znał Pismo Święte i Jego nauczaniem się w życiu kierował. Czerpał z życia Jezusa i wprowadzał Jego zasady do swojego codziennego myślenia i działania. Widział realizację swojego powołania jako pokorny kapłan, ubogi, posłuszny i czysty w duchu św. Franciszka z Asyżu.

Przełożeni w zakonie franciszkańskim mimo jego pokory, skromności i skrycia odkryli w nim niezwykłe talenty krasomówcze, okazał się bardzo dobrym kaznodzieją, który biegle posługiwał się cytatami z Pisma Świętego nie używając przy tym żadnych notatek.

Św. Antoni stawiał w swoim życiu Chrystusa w centrum, mówił o Chrystusie i z Chrystusem wychodził do ludzi, dlatego na wizerunkach jest przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus na rękach, jako ten który szedł na spotkanie tego świata z Dzieciątkiem Jezus pełnym dobroci i błogosławiącym temu światu- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Ksiądz Arcybiskup Jędraszewski przypomniał, że św. Antoni jest patronem wielu miast: Padwy, Lizbony, Padeborn, Splitu, a od dzisiaj także Tomaszowa Mazowieckiego. „On tu jest, on wyznacza historię tego miasta, on naznacza również swoją szczególną obecnością i wielkim kultem jakim się tutaj cieszy, wrażliwość na dobro”- mówił Łódzki Pasterz.

Metropolita Łódzki przypomniał słowa św. Jana Pawła II jakie mówił o św. Antonim – „Św. Antoni nauczał z naciskiem, że należy uczynić Chrystusa i Ewangelię trwałym punktem odniesienia dla życia codziennego, dla prywatnych i publicznych decyzji moralnych”. Wszystko staje się możliwe i może być usprawiedliwione jeśli przyjmie się, ze Boga nie ma- nawet aborcja czy eutanazja. Ale właśnie dlatego byśmy nie tracili piękna naszego człowieczeństwa trzeba nam wrócić do skarbu i fundamentu jakim jest Jezus Chrystus – mówił Ksiądz Arcybiskup. Bo jeśli Boga nie będzie w naszym życiu, w jego centrum, tak jak to było u św. Antoniego, to będzie więcej ludzi duchowo chorych, poranionych, będzie więcej kryzysów i rozpadów małżeństw. On uczy nas czym powinno być bogactwo serca i jak wyzbyć się zachłanności, która tak jak i kiedyś, gdy dopiero rozwijał się handel, tak i współcześnie może doprowadzić do zatracenia sensu świętowania niedzieli.

Łódzki Pasterz podkreślał, że obecnie niedziela stała się tylko częścią weekendu, końcem tygodnia. Czasem przeznaczonym na rozrywki, sport, kulturę. Niestety zatraca się jej pierwotny sens. A przecież niedziela jest ustanowiona dla człowieka, a nie człowiek dla niedzieli. To czas na wzmocnienie więzi rodzinnych oraz na oddanie czci Bogu i podziękowanie mu za duchowe wyzwolenie w Jezusie Chrystusie.

Klęską naszego myślenia o niedzieli jest pytanie ile nas będzie kosztowała niedziela jeżeli nie będzie można w niedzielę handlować. To znaczy, że niedziela stała się dla nas po prostu jednym z dni pracy. A tymczasem jest to dzień, który daje nam Bóg, w którym powinniśmy pielęgnować relację z Nim, z Bogiem Stwórcą i Odkupicielem- mówił Metropolita Łódzki.

Ksiądz Arcybiskup po raz kolejny apelował o poparcie obywatelskiego projektu uchwały dotyczącej niedzieli wolnej od handlu jako wyraz tego, że rozumiemy czym niedziela jest i jak powinna być przeżywana. Przypomniał również słowa jakie w swoim apelu skierowali biskupi śląscy, mówiące o tym, że jeśli ta inicjatywa zostanie poparta jest szansa na to, by doprowadzić do odzyskania niedzieli „Bożej i naszej” : „Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Ponadto niedziela może znów stać się gwarantem emocjonalnego wyciszenia, a także budowania wspólnoty religijnej i narodowej”- apelowali biskupi.

Na zakończenie homilii Metropolita Łódzki zaapelował, byśmy w kontekście właściwego przeżywania niedzieli kierowali się tym co swoim życiem i nauczaniem przekazywał św. Antoni- „A zatem proszę was, niechaj zamilkną słowa, a odezwą się czyny. U nas tymczasem pełno słów, ale czynów prawdziwe pustkowie- mówił św. Antoni” - Niech naszym konkretnym czynem będzie poparcie społecznej inicjatywy w sprawie handlu w niedzielę- mówił Ksiądz Arcybiskup Jędraszewski.

W słowie końcowym Metropolita Łódzki zapowiedział utworzenie w Tomaszowie Mazowieckim Katolickiej Szkoły Podstawowej imienia św. Antoniego z Padwy, która rozpocznie swoją działalność w kolejnym roku szkolnym.

Uroczystości zakończyły się wprowadzeniem relikwii świętego do kościoła św. Antoniego, który został dziś ustanowiony sanktuarium. Dla przedstawicieli tomaszowskiego Kościoła, władz miasta, powiatu i wszystkich mieszkańców było to wielkie przeżycie. Tomaszewski tydzień antoniański potrwa do niedzieli. Na pl. Kościuszki cały czas trwają koncerty, jarmark i jest wiele różnych atrakcji. W niedzielę o godzinie 20 wystąpi Piotr Rubik z chórem i orkiestrą w koncercie uwielbieniowym.

zobacz zdjęcia